19. 8. 2023

Falešná forma se mě drží už týden, směje se Plíšková před osmifinálovým duelem na US Open

Rate this post

Přinášíme vám další článek, týkající se využití skryté kamery.

Projekt provázela řada nesrovnalostí. Byl zájem na tom, aby prošel, vypověděli experti o Čapím hnízdě Městský soud v Praze pokračoval ve čtvrtek v rozplétání kauzy Čapí hnízdo. Vypovídat přišli další svědci. Mezi nimi také Ivana Havlíková, která psala posudek na projekt Čapího hnízdo v době, kdy se rozhodovalo o padesátimilionové dotaci. „V projektu byla spousta nesrovnalostí,“ vzpomínala. Předseda ANO Andrej Babiš se úterního líčení neúčastnil.

„Měla jsem poznatek o zapojení Agrofertu a Andreje Babiše do Farmy Čapí hnízdo, nebyla to žádná tajná informace. I na úřadu se to vědělo, četla jsem v té době také rozhovor s paní Babišovou, kde bylo prezentováno, že to má být ‚rodinná chalupa‘,“ popisovala u soudu odbornice na stavebnictví Ivana Havlíková.

Připomínky z posudku, který si v roce 2008 objednal úřad ROP Střední Čechy, když rozhodoval o dotaci 50 milionů na Čapí hnízdo, se Dle Havlíkové neřešily zcela standardním způsobem.

„Smyslem připomínek nebylo vyřadit projekt, ale snaha doplnit projekt, aby na dotaci dosáhl. Nedostatků tam bylo dost,“ uvedla. Řešily se Dle ní také na úrovni vedení úřadu, což rovněž označila za nestandardní.

Zároveň přečetla jeden ze závěrů svého posudku: „Přínos pro celý region (…) nebyl dostatečně prokázán.“

Obhájce Michael Bartončík následně zasypal posuzovatelku Havlíkovou řadou dotazů týkajících se jejího vzdělání, správnosti provedeného posudku, dokumentů, ze kterých čerpala, nebo vysvětlení pojmu projektové dokumentace.

Expremiér Andrej Babiš se z jednání soudu omluvil, a to kvůli probíhající volební kampani. Spoluobžalovaná Jana Nagyová, která postoupila jako kandidátka ANO do druhého kola senátních voleb v obvodu Jihlava, do budovy soudu dorazila.

Kriticky se k projektu vyjádřil i další expert Ladislav Mojžišík, který posuzoval životaschopnost plánované farmy. „Měli jsme porady zpracovatelů, na nich nám řekli, že k tomuto konkrétnímu projektu máme být hodní. Zpětně to hodnotím tak, že by byl zájem na tom, aby tento projekt prošel. Tehdy mě to však neovlivnilo,“ vypověděl před soudem.

Babišův obhájce Eduard Bruna však po přerušení hlavního líčení zhodnotil, že svědci nepřinesli žádné překvapení. „Výpovědi externích hodnotitelů nebyly úplně ve prospěch klienta, ale úplně v neprospěch taky nebyly. Zůstaly neutrální. Ti lidé, co tady dnes vypovídali, vypovídali v přípravném řízení u policie a od svých výpovědí se neodchýlili. Je ale pravda, že doplňujícími otázkami se tam něco přidalo, to dramaticky nezměnilo výpovědi u policie,“ odpověděl na dotazy novinářů.

Článek pokračuje pod online reportáží.

První dva úterní svědci příliš světla do případu nevnesli. Právnička Gabriela Knapová, stejně jako advokát a člen dozorčí rady Agrofertu Václav Knotek upozornili, že jsou vázáni mlčenlivostí. Knotek nezodpověděl ani otázku, zda zná obžalované Andreje Babiše a Janu Nagyovou.

V úterý se k soudu dostavil i například dlouholetý manažer Agrofertu a člen hnutí ANO Jan Haspeklo nebo Ladislav Šelepa, soudní znalec, který má dlouhodobou spolupráci s bankou HSBC a vytvořil znalecký posudek nacenění Farmy Čapí hnízdo. „V průběhu výstavby jsem jezdil na stavbu a kontroloval faktury k proplácení. Kontrolních dnů stavby jsem se neúčastnil,“ uvedl

Soudní líčení bude opět pokračovat ve čtvrtek od 9.00 hodin. Vypovídat by měla přijít například finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, jejíž jméno během výslechů svědků mnohokrát zaznělo.

Soud v pondělí vyslechl bankéře Filipa Koutného, který uvedl, že Čapí hnízdo mělo být Babišovo soukromé sídlo.

Soudce Jan Šott také vyhověl obhajobě, aby se expremiérův syn Andrej Babiš mladší podrobil znaleckému posudku v oborech psychologie a psychiatrie.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch viní expremiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou z dotačního podvodu, když farma žádala o padesátimilionovou dotaci, i když na ni Dle obžaloby neměla nárok.

Na případ má soud v tomto týdnu k dispozici čtyři jednací dny. Ve středu 28. září se totiž kvůli státnímu svátku zasedat nebude. Na každý den je předvoláno zhruba osm svědků.

Mezi předvolanými svědky bude tento týden finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková. Andrej Babiš junior ji zmínil při své výpovědi, když popisoval, že ho nechala v sídle Agrofertu podepsat dokument, s jehož obsahem se neseznámil.

Právě od Procházkové se Dle svých slov Koutný dozvěděl o projektu Čapího hnízda. A od ní prý zjistil, že původně mělo jít o soukromé Babišovo sídlo. „Opakovaně použila slova, že je to srdeční záležitost pana generálního, jak titulovala pana Babiše,“ popsal získané informace od Procházkové.

Soudce si pak na říjen znovu předvolal Evu Filipovou, která po podání žádosti o dotaci kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo.

Dle Deníku N totiž při odchodu ze soudní síně řekla, že Babiš může být rád, že toho neřekla ještě víc. Dle Šotta bude soudu muset vysvětlit.

Proces v dotační kauze Čapího hnízda se zatím odvíjí Dle programu, který si předem stanovil soudce Jan Šott. Z doposud předvolaných svědků se bez omluvy nedostavila jediná svědkyně, Lenka Kratochvílová, úřednice ze Středočeského úřadu. Soud jí zřejmě nestihl řádně doručit předvolání. Vypovídat ale přišla v pondělí.

Obžaloba tvrdí, že předseda ANO zajistil, aby společnost Farma Čapí Hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu.

Nagyová pak jako místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo podala v únoru 2008 žádost, která podniku dotaci zajistila. Rekapitulaci celého případu si můžete přečíst zde.

Babiš i Nagyová jakoukoli vinu odmítli. Dle trestního zákoníku hrozí oběma až desetileté vězení, státní zástupce Jaroslav Šaroch pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty.

Zajímá vás kam ukrýt skrytou kameru?

Falešná forma se mě drží už týden, směje se Plíšková před osmifinálovým duelem na US Open Dvě nejzkušenější české singlistky prošly do osmifinále US Open v New Yorku, obě trápily zdravotní problémy a obě teď zažívají nejvydařenější grandslam této sezóny. Na výhru Petry Kvitové navázala o pár hodin později Karolína Plíšková.

Australian Open sledovala z domova kvůli zlomené ruce a na Roland Garros i ve Wimbledonu vypadla už ve druhém kole, ale na US Open v New Yorku se jí zatím daří.

Tenistka Karolína Plíšková se podobně jako Petra Kvitová poprvé v této sezóně probojovala do druhého týdne grandslamu, po výhře nad olympijskou vítězkou Belindou Benčičovou ze Švýcarska se připravuje na osmifinále turnaje.

„Chci určitě zůstat nohama na zemi, tak jako jsem pořád. Myslím, že jsem odehrála dva super zápasy,“ hodnotí Plíšková.

Se svými zápasy ve dvou úvodních kolech byla spokojenější než v tom třetím, ale tam zase porážela těžší soupeřku, olympijskou šampionku z minulých her v Tokiu, Belindu Bencicovou ze Švýcarska.

Karolína Plíšková sice neskáče radostí do stropu místnosti pro tiskové konference, ale osmifinále si váží. Zvlášť v tak komplikované sezoně, do které naskakovala po zahojení zlomené ruky skoro o čtvrt roku později.

„Jsem ráda, že jsem se probojovala do druhého týdne a hlavně tím, že se mi letos úplně nedařilo,“ je zatím spokojená Karolína Plíšková a mohlo by se k tomu přidat i to, že ji těsně před US Open potrápila zraněná noha, takže trénovat před US Open skoro ani nestihla.

„Začala jsem hrát a říkám si, že se cítím dobře po týdnu, co jsem nehrála a Leoš mi říká, že je to falešná forma,“ dělá si Karolína Plíšková legraci ze svých výsledků, kterých zatím pod novým koučem Leošem Friedlem na US Open dosahuje.

„Teď říkám, že se mě ta falešná forma drží už týden,“ dodává s úsměvem Plíšková.

Falešnou formou sportovci nazývají nečekaně dobrý výkon, který není podepřený kvalitním tréninkem, třeba když hned po vyléčení nemoci nebo zranění tenista naskočí na kurt a vyhraje zápas.

Ale Karolíně Plíškové se už povedlo vyhrát tři, takže věří, že může mít její současné představení v New Yorku pevnější základy. A taky ji uklidňovalo, že zatím nenarazila na soupeřku, která by stylem hry určovala, co se bude dít na dvorci.

„Cítím se lépe a vím, že to poznám, když hraju dobře a říkala jsem si, že tenis bychom měli, tak už to může zkazit jen hlava, což nezkazila. Tenisově se cítím dobře, takže nebudu někde lítat, ale cítím timing, že to trefuju a kurty mi tady sedí a vždycky se mi tady hrálo dobře,“ říká Karolína Plíšková, která teď narazí na zatím nejagresivnější soupeřku, pokud jde o herní styl.

V boji o postup do čtvrtfinále se utká s Běloruskou Viktorií Azarenkovou, se kterou má zatím vzácně vyrovnanou bilanci vzájemných zápasů, 4 výhry a 4 porážky.

„Je to otevřený a já musím zahrát výborně, protože ona na betonu nepříjemná je, taková bojovná a zakouslá, takže to určitě lehké nebude.“

Připravuje se na zápas proti dvojnásobné grandslamové šampionce a také jedné z maminek na tenisovém okruhu Karolína Plíšková. Petra Kvitová se v boji o postup do čtvrtfinále utká s Američankou Jessicou Pegualovou.

Sledujte náš web, abyste věděli, jak nejlépe nejlépe použít skryté kamery.

Potřebujete diskrétně zabezpečit určitý prostor? Zkuste využít skryté kamery, pomocí kterých můžete prostor sledovat zcela nepozorovaně, a to včetně online náhledu přes mobilní telefon v reálném čase!